Obsah fóra Balbutická komunita Balbutická komunita
fórum o všem možném a koktavosti nejvíc:-)
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Maturita
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Balbutická komunita -> Lidé
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
missha



Založen: 29.12.2009
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: po duben 12, 2010 9:54 pm    Předmět: Maturita Citovat

Zdravim Smile
Ako ste zvladli ustnu maturitu? Koktali ste sa velmi alebo ten stres zo samotnej skusky bol vacsi?
Mna to caka cca o mesiac a dost sa bojim, ze sa tam proste nevykoktam...
Vdaka za odpoved Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mikjar



Založen: 13.4.2010
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: út duben 13, 2010 11:55 am    Předmět: Maturita Citovat

Ahoj Missho,
ústní maturitu jsem zvládnul celkem v pohodě, i když stres tam určitě byl. Učitelé mne znali, takže nebyl žádný velký údiv či soucit. S odstupem času (maturitu jsem složil již hodně dávno) mohu dát tyto rady:
- stres tam určitě bude, je to přirozené (neměl by ho jen blázen)
- zkus při mluvě artikulovat, můžeš i přehnaně (zpomalí to řeč a určitě se vyjádříš lépe, navíc získáš čas na další věty či slova, které budeš chtít říct)
- mezi slovy dělej 1-2 vteřinové přestávky (je to vhodné právě tehdy, když máš se slovem či větou potíže)
- existují různé relaxační techniky (autogenní trénnik, meditace, aj.), které Ti mohou pomoci při uvolnění, určitě je znáš, existuje o nich také bohatá literatura

Přeji mnoho úspěchů !

Mirek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
missha



Založen: 29.12.2009
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: pá duben 23, 2010 6:34 pm    Předmět: Citovat

Vdaka za rady....Smile
dufam, ze pomozu...Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
adam



Založen: 23.2.2010
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: pá duben 23, 2010 9:56 pm    Předmět: Citovat

čau! já mam maturu 3 roky za sebou a asi rok před tím jsem kvůli tomu začal zase chodit na logopedi, abych se alespoň trošku rozmluvil...

Moje rady:
-jestli chodíš na logopedii, tak popros svého logopeda, ať ti napíše papír pro školu, ať ti omezi stresové faktory u maturuty. Mě to dost pomohlo. Přesněji-kdo nemusel být v místnosti, když jsem maturoval, ten tam nebyl. Takže spolužáci, ostatní studenti a učitelé co tam byli "jen tak" šli pryč. Takže z cca 15 lidí tam ve výsledku byli snad 4 i se mnou... a hned se mi lépe mluvilo! a taky ať ti nevytvářejí zbytečné dusno...
- taky mi dost pomohlo, když jsem den, dva před maturou šel do tý učebny(kde maturovali ostatní-před mnou) a zvykl jsem si na ni. Věděl jsem do čeho jdu a jak to tam vypadá. - mnohem lepší než přijít do neznáma.
-více jsem musel mluvit jen v čestině(ostatní byly odborné + matematika), kde mě učitelka dobře znala a v onem den se chovala snad nejlépe za celé 4 roky, takže jsem ani moc nebyl nervózní...


Jestli máš dobrý známky, tak se matury neboj. Snad nikdy nevyhodili člověka, které měl i těch pár trojek... Navíc se toho dá dost opsat. Matematika-tabulky. Jazyky-Slovníky atd atd...

PS: za žádnou cenu jim neříkej: "nevím, neznám, nepamatuju se, neučil jsem se atd"

Hodně štěstí! Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
juro92



Založen: 2.11.2011
Příspěvky: 27
Bydliště: Bratislava, Slovensko

PříspěvekZaslal: čt listopad 03, 2011 11:54 am    Předmět: Citovat

Ja som mal problém z ústnej pri slovenčine, to bola aj prvá skúška takže aj ten stres, pri nemčine absolútne nič som si dal frťana a šiel som Very Happy Zaujmavé že pri cudzích jazykoch sa menej zakokcem ako pri slovenčine
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
TaRa



Založen: 6.9.2011
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: pá listopad 04, 2011 4:36 pm    Předmět: Citovat

Tak to ja pri cudzom jazyku nekoktam vobec, asi to bude pre to, že viac rozmýšlam nad tým ČO poviem a nie AKO.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
missha



Založen: 29.12.2009
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: so listopad 05, 2011 8:41 pm    Předmět: Citovat

Tak uz som rok a pol po ustnej mature... prvy predmet bol najhorsi (asi ani jedna plynula veta Very Happy) potom som sa uz menej bala tak na dalsich premdetoch to bolo o cosi lepsie a na anglictine no jednoducho krasa Smile mozno 2-3 zakoktania Smile
Momentalne studujem na VS a nastastie tento semester mame len pisomne skusky, ale co je horsie tak to su prezentacie, referaty atd. z toho mam neskutocny strach a kvoli tomu sa mi samozrejme aj tazsie rozprava. Verim, ze cim viac budem mat takychto vystupov za sebou tak o to to bude lepsie Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
juro92



Založen: 2.11.2011
Příspěvky: 27
Bydliště: Bratislava, Slovensko

PříspěvekZaslal: ne listopad 06, 2011 4:50 pm    Předmět: Tak tak Citovat

Presne ten istý problém som na VŠ a tiež sa bojím toho prezentovania že ma ľudia vysmejú a keď má človek prezentovať pred 300 ľudmi, tak to je aj problém pre nekoktajuceho, a nie to pre nás...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
TaRa



Založen: 6.9.2011
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: po listopad 07, 2011 6:27 pm    Předmět: Re: Tak tak Citovat

juro92 napsal:
Presne ten istý problém som na VŠ a tiež sa bojím toho prezentovania že ma ľudia vysmejú a keď má človek prezentovať pred 300 ľudmi, tak to je aj problém pre nekoktajuceho, a nie to pre nás...


to je na každej VS? preboha 300ludi Shocked dufam ze to len vtip Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gogo



Založen: 3.1.2009
Příspěvky: 211

PříspěvekZaslal: út listopad 08, 2011 8:34 am    Předmět: Citovat

Teda rozhodně se tím nechlubím, ale já se vždycky té prezentaci nějak vyhnul. Ústní zkoušky a státní zkoušky na VŠ jsem docela zvládl, jelikož jsem dal tady na jednu radu a začal užívat ženšen tři týdny před zkouškou. :)) Taky k tomu přispěl fakt, že mi stoupl adrenalin a že jsem se na ty státnice i tak trochu těšil, protože jsem věděl, že všechno umím :-) Tak nevím, jestli ten ženšen tam taky zahrál nějakou roli, ale faktem je, že ženšen působí i na mužskou potenci, což pro mě byl nežádoucí účinek :)))))))))
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
juro92



Založen: 2.11.2011
Příspěvky: 27
Bydliště: Bratislava, Slovensko

PříspěvekZaslal: út listopad 08, 2011 5:45 pm    Předmět: Citovat

No hej ako býva veľa ludí. AKo ja už som mal jeden prednes, v rámci jednej organizácie. Robili sme si mediálny tréning, a mali sme si pripraviť prejav a odprezentovať ho zhruba pred 20 ludmi a kamerou. Dopadlo to neslávnem ale veľa ludí ma obdivovalo vôbec že som sa na to dal a skúsil to, tka uvidíme čo bude dalej, mám teraz jednu 10 min prezentáciu z ekonomie o týžden zajtra možno tiež tak sa tam snažím ísť s pocitom v pohode namiesto stresu Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
TaRa



Založen: 6.9.2011
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: út listopad 08, 2011 7:22 pm    Předmět: Citovat

a na aku VS chodis? mozno ze to zalezi od odboru(dufam), ja sa budem radsej snazit vyberat nieco take kde nie je vela prezentacii a pod.

a pri tej maturite, treba sediet? alebo sa moze aj stat? (za rok maturujem Sad ) ked stojim pri ustnej odpovedi tak nekoktam vobec alebo len minimalne ale ked sedim tak je to o dost horsie, vobec neviem preco, asi by to bolo dost blbe keby som ich popýtala aby som mohla ostat stat, ze? Surprised
a ešte jedna otazočka, kto vsetko bude pritomny v triede? len ucitelia, alebo sa mozu prist pozriet aj nejaky ziaci?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
juro92



Založen: 2.11.2011
Příspěvky: 27
Bydliště: Bratislava, Slovensko

PříspěvekZaslal: út listopad 08, 2011 7:25 pm    Předmět: Citovat

Official je maturita verejná ale myslím si že okrem učiteľov tam nebude nikto, ja študujem Geografiu v štátnej správe na PriF UK v Bratislave, no hej prezentácie ale človek sa to musí naučiť lebo tak či tak si budem musieť obhájiť bakalárku (ak sa tam dostanem Very Happy ).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
DavidB



Založen: 28.1.2012
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: so leden 28, 2012 3:20 pm    Předmět: Citovat

Nejlépe je požádat přes třídního učitele o písemnou maturitu.
Mě to přímo nabídl můj učitěl a bylo to lepší než se trápit ústně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fcvp



Založen: 17.5.2012
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: čt květen 17, 2012 10:56 am    Předmět: Citovat

Tak příští týden mě čeká ústní zkouška. Jsem z toho doslova nešťastnej a kdykoliv si na to vzpomenu, tak se mi rozbuší srdce a jsem v šíleným stresu. Už týden špatně spím a nevím, co mám dělat. Nebojím se toho, že bych látku neuměl, ale prostě, že ze sebe nevykoktam ani větu a přitom státní maturita je založena především na komunikaci. Je mi z toho prostě na nic, na školu chodím 4 roky, prospíval jsem bez problému a teď to kvůli tomuhle zákeřnýmu handicapu nejspíš neudělám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Balbutická komunita -> Lidé Časy uváděny v GMT
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Czech translation by Azu; Revised by drake127