Obsah fóra Balbutická komunita Balbutická komunita
fórum o všem možném a koktavosti nejvíc:-)
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dotaz
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Balbutická komunita -> Lidé
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
l?ba
Anonymní





PříspěvekZaslal: st únor 22, 2006 9:55 am    Předmět: dotaz Citovat

Ahoj, narazila jsem na vaše stránky, docela mi zaujaly... Už s pár lidmi, kteří koktali, jsem se setkala, a někdy jsem neviděla, jak reagovat při rozhovoru s nimi... Máte nějaké rady, nápady, jak bych se měla zachovat, jak to tomu člověku usnadnit??? Díky Very Happy
Návrat nahoru
Petr
Anonymní





PříspěvekZaslal: po únor 27, 2006 5:09 pm    Předmět: S tim jsem se uz taky setkal Citovat

Ahoj Libo,
asi Ti neporadim. Chtel jsem se jen pripojit k Tve vyzve. Uz jsem se s tim setkal a taky by me to zajimalo. Snad nam nekdo odpovi Wink
Návrat nahoru
creed
Anonymní





PříspěvekZaslal: út únor 28, 2006 9:46 am    Předmět: Citovat

Nejlepší je asi příjemný úsměv,ale to zi zas někdo muže vykládat jako posměch.určitě by poslouchání balbutika nemělo být doprovázeno nějakým negativním výrazem v oblieeji.Vieinou když se mi lidé snaží pomoct tak jako kývají hlavou něco v tom smylu,že mi rozumějí,nebo mi dají ruku na rameno... to však nedoporučuji...nejlepší je chovat se normálně...nedávat najevo rozčarování...
Návrat nahoru
Martin



Založen: 14.3.2006
Příspěvky: 36
Bydliště: Havíoov

PříspěvekZaslal: út březen 14, 2006 7:22 pm    Předmět: Citovat

podle mi je taky dobré když mi někdo řekne ať jsem v pohodě,mluvím pomalu a snaží se mi svým chováním hlavně uklidnit,protože když je ten co zadrhává nervozní,tak špatni komunikuje,to je moje malá rada.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Luckyna20



Založen: 19.2.2007
Příspěvky: 26
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: út únor 20, 2007 11:03 am    Předmět: Citovat

Ahoj.Podle mého názoru by ses měla chovat zcela přirozeni,tak jak když mluvíš s kýmkoliv jiným!A když k tomu přidáš úsměv(ne výsmišný)a budeš přátelská,tak to bude zcela O.K!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Honza



Založen: 13.4.2006
Příspěvky: 56

PříspěvekZaslal: so únor 24, 2007 12:45 pm    Předmět: Citovat

Rozhodně bych nedoporučoval to, co radí Martin. Mi by to jenom naštvalo, já přece vim, že mám mluvit pomalu a být v klidu! připojuju se k tim, kteří psali, že nejlepší je se chovat úplně normálně, přirozeni a jenom snad připojim, že dobrý je nekoukat se zaryti někam vedle a předstírat, že žádný problém nevidíte, a taky nedoplňovat slova, která ze sebe nemužeme dostat!! To mi dokáže fakt rozeílit (teda když to ten člověk dělá ve větší miňe...)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenda15



Založen: 7.1.2007
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: so únor 24, 2007 4:50 pm    Předmět: Citovat

Rozhodně souhlasím s Honzou. Když někdo začne napovídat slova, co nemožu říct, začínám být děsně naštvaný. prostě nás (balbutiky) nechte mluvit, kam ten spěch?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Martin



Založen: 14.3.2006
Příspěvky: 36
Bydliště: Havíoov

PříspěvekZaslal: ne únor 25, 2007 9:32 am    Předmět: Citovat

Jenom bych doplnil to,že druhu koktavosti je mnoho druhu a na každého pusobí chování druhých jinač a k tobě Honzo,to že tobě nepomůže nebo ti dokonce naštve to,že když ti někdo řekne že máš být v pohodě či v klidu a ať mluvíš pomalu,potom si musel být pěkně naštván,když jsi šel pokoždé od logopeda/logopedky,protože tam jsi to musel slyšet.Samoozejmi že by nás měl každý člověk brát úplně normálně,protože normální jsme :!:Zdravím všechny balbutiky i nebalbutiky,kteří si etou a poíspívají na tyto stránky.a ps.:Rhette,žiješ ještě Laughing Laughing Laughing .hoj
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Honza



Založen: 13.4.2006
Příspěvky: 56

PříspěvekZaslal: ne únor 25, 2007 11:23 am    Předmět: Citovat

Ono od logopeda je to něco jinýho než od normálního člověka...no ale pokud by to bylo to jediný, co bych od logopeda uslyšel, tak bych asi naštvanej byl, protože to je taková rada nad zlato, na to bych vážně přišel sám...ale rozhodně máš pravdu v tom, co tady furt omlýváme dokola, že to je individuální. Na mi třeba nemají žádný efekt nějaké nácviky plynulé řeči ani relaxace nebo nějaký umělý navození klidu, naopak sem též docílil velkýho zlepšení tím, že jsem s tím smiňenější a tolik na to nemyslim...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
drobas



Založen: 11.2.2007
Příspěvky: 20
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: ne únor 25, 2007 1:35 pm    Předmět: Citovat

rozhodne bych se pripojil k Honzovi...jako to, ze mame mluvit pomalu atp. slysime uz od ty doby co koktame a kdyz ti to rekne nekde na ulici cizi clovek se kterym se seznamujes tak to podle me vyzni trochu jako kdyz mluvis s ditetem...nejlepsi je urcite prirozenej rozhovor, zadny vyjimecny chovani, pokud dotycna osoba ze sebe nemuze dlouho dostat jedno slovo, tak v mym pripade bych uvětal trochu pomoc (dvouhlasne to reknu vetsinou bez problemu), ale je to individualni jak uz tu bylo receno...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Overgrounder



Založen: 23.9.2006
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po únor 26, 2007 5:40 am    Předmět: Citovat

Myslim, ze uz to tu nekdo nekdo změnoval, ale alespon v mem v pripade dosti zalezi na tom, s kym se bavim. Snazim se tento klic uz hezkych par let vylustit a pojmenovat, ale zas tak dobry psycholog patrne nebudu. Dam priklad. V minulem zamestani jsem mel sefovou, zenskou, ktere jsem si absolutne nevazil a pranic mi nezalezelo na tom, co si o mne mysli. Jakkoli to zni paradoxne, bylo to tak. Pri kazdem rohzovoru s ni jsem koktal. Pri kazdem. Snazil jsem se techto rozhovoru vyvarovat, ale ne z motivace predejit trapasum z koktani. Proste se mi s ni mluvit nechtelo. Nastesti ta prace nebyla toho druhu, ze komunikace s ni byla nutna.
Naproti tomu moje nova sefova je skvela. S ni se bavim, protoze za a) musim a za b) chci! Ani jednou jsem nezakoktal. Ona mluvě pomalu, zretelne, vysila kč mne signaly naproste pohody, vyrovnanosti, vzdelanosti a zdraveho sebevedomi, coz je presny opak me byvale sefove.
Celkem shrnuto, tyto dve zeny (resp. jejich protikladne osobnosti) predstavuji a urcuji vysledek toho meho patrani. důvody jsou jasne a zrejme. Ale pak prijde situace, kdyz potkam nekoho, kdo na mne pusobě stejne jako nova sefova, a ja si jisty vůbec nejsem... Typum stare sefove se snazim obloukem vyhybat Smile Ne kvůli tomu, ze koktam, ale proto, ze se mi tento typ silne protivi.
Uznavam, ze můj prispevek je malinko offtopic, ale nedalo mi to. Zkratka jsem tim chtel vyjadrit absolutni nedefinovatelnost vhodneho chovani cloveka, ktery s balbutikem mluvě. Je to totiz nekolik faktoru, ktery cely tento proces ovlivnuji. Hovorim zde o procesu, nebot mezi obema komunikujicimi se vytvari dvouclenny vztah, pricemz kazdy z nich speje smerem, kdy se jedinec musi podrizovat faktu, ze rec a plynulost je narusovana koktanim. Dale je to samosebou psychicka pripravenost a odolnost, mira zavaznosti situace, prostredi a osobnost "toho druheho". A zde je treba si uvedomit, ze i pro nej plati ty jeho faktory a ty uz někdo neodhadne, tim padem se neda odhadnout ani stret negativni ci pozitivni emoce, ktera rec a vztah k ni vymezuje.
Bohuzel, vyse změnene je jen z nekolika mnoha aspektu, ktere moji rec ovlivnuji. Ale to uz je o jine debate. Zdar vsem! Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
StáleHost



Založen: 31.12.2006
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: čt březen 01, 2007 7:44 pm    Předmět: Citovat

Overgrounder napsal:
Myslim, ze uz to tu nekdo nekdo změnoval, ale alespon v mem v pripade dosti zalezi na tom, s kym se bavim. Snazim se tento klic uz hezkych par let vylustit a pojmenovat, ale zas tak dobry psycholog patrne nebudu. Dam priklad. V minulem zamestani jsem mel sefovou, zenskou, ktere jsem si absolutne nevazil a pranic mi nezalezelo na tom, co si o mne mysli. Jakkoli to zni paradoxne, bylo to tak. Pri kazdem rohzovoru s ni jsem koktal. Pri kazdem. Snazil jsem se techto rozhovoru vyvarovat, ale ne z motivace predejit trapasum z koktani. Proste se mi s ni mluvit nechtelo. Nastesti ta prace nebyla toho druhu, ze komunikace s ni byla nutna.
Naproti tomu moje nova sefova je skvela. S ni se bavim, protoze za a) musim a za b) chci! Ani jednou jsem nezakoktal. Ona mluvě pomalu, zretelne, vysila kč mne signaly naproste pohody, vyrovnanosti, vzdelanosti a zdraveho sebevedomi, coz je presny opak me byvale sefove.
Celkem shrnuto, tyto dve zeny (resp. jejich protikladne osobnosti) predstavuji a urcuji vysledek toho meho patrani. důvody jsou jasne a zrejme. Ale pak prijde situace, kdyz potkam nekoho, kdo na mne pusobě stejne jako nova sefova, a ja si jisty vůbec nejsem... Typum stare sefove se snazim obloukem vyhybat Smile Ne kvůli tomu, ze koktam, ale proto, ze se mi tento typ silne protivi.
Uznavam, ze můj prispevek je malinko offtopic, ale nedalo mi to. Zkratka jsem tim chtel vyjadrit absolutni nedefinovatelnost vhodneho chovani cloveka, ktery s balbutikem mluvě. Je to totiz nekolik faktoru, ktery cely tento proces ovlivnuji. Hovorim zde o procesu, nebot mezi obema komunikujicimi se vytvari dvouclenny vztah, pricemz kazdy z nich speje smerem, kdy se jedinec musi podrizovat faktu, ze rec a plynulost je narusovana koktanim. Dale je to samosebou psychicka pripravenost a odolnost, mira zavaznosti situace, prostredi a osobnost "toho druheho". A zde je treba si uvedomit, ze i pro nej plati ty jeho faktory a ty uz někdo neodhadne, tim padem se neda odhadnout ani stret negativni ci pozitivni emoce, ktera rec a vztah k ni vymezuje.
Bohuzel, vyse změnene je jen z nekolika mnoha aspektu, ktere moji rec ovlivnuji. Ale to uz je o jine debate. Zdar vsem! Very Happy


Nemyslím že je to OT, naopak Smile mám naprosto stejnou zkušenost. U lidí, kde necítím potoebu budovat si image nebo na ni nějak zapusobět (ve škole - už mi znaj, doma, přátelé) tak koktám, ale u lidí, kterých si hodně vážím (ženský Twisted Evil , obchodní partneoi) se více soustředím na to co mluvím, mluvím pomaleji a rychleji hledám synonyma Wink . Nefunguje to 100% vždycky, ale většinou ano. Rozhovory po telefonu jsou ménikoktavou, ale stále hodně podobnou předchozí variantu.

Ovšem někdy jsou dny, kdy koktám skoro furt, někdy zase kdy nekoktám skoro vůbec. V každym případě jsem rád, že dělám práci kde MUSÍM mluvit, každý den s X lidma a nebojím se toho. I když se kolikrát zpotím nebo se cítím hodně trapni, nemám žádné negativní zážitky.

Zajímavé je, že balbutiku potkávám docela dost Smile .. nedávno dokonce na jedné vysoké managerské pozici a to ten člověk zadrhával v každém slově. Takže nemyslím, že je to počkážkou.

Jinak ještě k tomu - jak se zachovat. Nejlepší je, nedat nic znát. Nekoktáme schválně Smile a je to docela stresující když nám nejde mluvit i když byste chtěli.

těším se na reakce Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Overgrounder



Založen: 23.9.2006
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: pá březen 02, 2007 4:48 pm    Předmět: Citovat

Tak, tak, nemohu jinak, nez se s tebou ztotoznit. Take u me jsou dny, kdy nezakoktam, kdy jsem si jisty, kdy si mohu mluvit co a jak se mi zachce. Ale pak jsou dny, kdy mi to vůbec nejde. Zde je treba priznat - coz take zodpovedne cinim - ze můj nejvetsi problem je lenost snazit se. Snaha sice vzdy nutne neznamena uspech, o tom zadna, ale rozdil je znatelny. Zde ovsem prichazi jasna definice, jiz si změnil i Ty. Pokud chci na nekoho zapusobět, ucinit dojem, zanechat pozitivni vzpominku, pokud je to clovek, na nemz mi zalezi (at uz jakymkoli způsobem), pak je mnohem jednodussi snazit se. Jenze clovek je tvor od prirody liny a tak si hleda podvedome vymluvy, proc se nesnazit. Jedna z tech nejpohodlnejsich je: "Koktam? No a,... bude me muset takoveho brat!!!" Mozek je previt, on si to prebere po svem, a tak vyhodnoti potencialni "obet" jako neskodnou pro osobně rozvoj sveho majitele a ulisne mu podsouva: "Jsi to ty, tak za co se stydet. On je tim, kdo se s tim musi vyrovnat. Ty uz jsi se vyrovnal!"
Pravdou vsak je, ze nad timhle clovek v kazdodenněm zivote absolutne nepremysli. Mam zavedene mechanismy, ktere funguji vzdy stejne a presto modifikovane vzhledem k situaci a protejsku. Vim presne, kdy se zakoktam, vim presne, kdy behem hodiny nezakoktam ani jednou, ackoli nezavru pusu Shocked
Mohu rici, ze naproti pekne zenske v tlumenem svetle vinarny, s pohledem vpijejicim se do jejiho usmevu, v harmonickem porozumeni, jakeho jsou schopni jen muz a zena, v nesmelem světu dohorivajici svicky a slovy sladkymi jak cukr na koblize, tam jde vsechno uplne samo. Wink Podle mne je to dost o mimoverbalni komunikaci. Oci, pohyby a tak...
Ale kdyz vedle mne v aute sedi kolega a pred nami je 200km, pak debata s nim opravdu nekdy stoji za to Embarassed
Ale nestezuji si, vzdyt je to prece on, kdo se s mym koktanim musi vyrovnat, no ne??? Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Honza



Založen: 13.4.2006
Příspěvky: 56

PříspěvekZaslal: ne březen 04, 2007 6:44 pm    Předmět: Citovat

citace:
Mohu rici, ze naproti pekne zenske v tlumenem svetle vinarny, s pohledem vpijejicim se do jejiho usmevu, v harmonickem porozumeni, jakeho jsou schopni jen muz a zena, v nesmelem světu dohorivajici svicky a slovy sladkymi jak cukr na koblize


teda kdybych byl holka, tak na tuhle romantiku bys mi nesbalil i kdyby ses ani jednou nezadrhnul Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rhett



Založen: 26.4.2006
Příspěvky: 156
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po březen 05, 2007 8:38 pm    Předmět: Citovat

Mám-li mluvit za sebe, jsem rád, když mi druhý vyslechne, když počká. Nejhorší je, když se ten druhý snaží napovídat - to je opravdu psycho. Ale přiznávám, že mým snem je to, aby mi mí blízcí (a to slovo "blízcí" bych rád zduraznil) říkali, že mám zpomalit, zklidnit. Jenže to je asi nereálné - to přece po nich nemůžu chtít. Jinak mé koktání samozřejmě závisí na tom, s kým mluvím. Jestli je to rozhovor, kde jsem v podoízené pozici (např. na úřadi nebo když jdu o něco žádat na vedení), tak to je šílené. Když jsem v nadoízeném postavení já, jsem King. Smile dobře se mi také mluví, když mluvím s blízkými lidmi. Jenže když už jsou to opravdu blízcí lidé (rodina, přátelé), mluví se mi hůř, protože si už asi můj mozek nedává takový pozor. Je to prostě zajímavé - občas zapláeu, ale také se i často zasměju, jak je ten život prostě pestrý a nevyzpytatelný Smile mějte se fajn.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Balbutická komunita -> Lidé Časy uváděny v GMT
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Czech translation by Azu; Revised by drake127