Obsah fóra Balbutická komunita Balbutická komunita
fórum o všem možném a koktavosti nejvíc:-)
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Koktání a sociální fobie

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Balbutická komunita -> Lidé
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Frciiik



Založen: 5.8.2011
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: pá srpen 05, 2011 10:38 pm    Předmět: Koktání a sociální fobie Citovat

Ahoj Smile Chci se s vámi podělit o své zkušenosti. Jsem balbutik, to dá asi rozum, jinak bych sem nelezl Smile Nevím jak začít takže polopatě. Koktal jsem už od mala, ale ne nějak moc. Při čtení nebo recitování jsem nekoktal vůbec, v 7. třídě jsem dokonce u nás v obci na návsi recitoval před půlkou obce básničku (byl jsem vybrán jako nejlepší z celé třídy!). Bez problémů. V kostele, no spíše v naší obecní kapli, jsem četl před lidmi čtení. Všechno bylo v pořádku, při čtení a recitování jsem nekoktal. Ve škole mě bavilo vystupovat před ostatními. Zřetelně si pamatuju jak jsem ještě na gymplu (asi ve druháku) stál před celou třídou a vykládal z patra něco o Anglii. Třídu to zajímalo, učitelka se smála mým vtipům, prostě pohoda. Zvláštní je, že nevím jestli jsem u toho koktal, prostě z toho vystoupení jsem měl jenom dobré pocity. Jeden spolužák mi dokonce řekl že bych byl dobrý moderátor...

Jenže pak se něco změnilo. Nevím co, nevím přesně kdy, ale začal jsem být při výstoupeních nervózní. Čím dál víc. Až mě to jednou přemohlo a od té doby jsou pro mě veřejná vystoupení absolutně nemyslitelná. Už to, že mám teď na VŠ přečíst referát před spolužáky, ve mě vyvolává noční můry už 14 dní dopředu. Představení se někde před skupinou cizích lidí, např. nových spolužáků, taky. Takže jsem se tak nějak uzavřel do sebe. Najednou mám strašný strach někam jít a něco tam říct. A taky se takovým situacím snažím vyhýbat (např. absence na první hodině cizího jazyka v semestru, kde se každý představuje a tak...) V extrémním případě (ale to se mi stalo snad jenom dvakrát) se mi před tím úplně zatmí před očima, prostě hrůza. A o to je daný "výkon" potom samozřejmě horší. Přitom když si danou větu, kterou mám někde říct, zkouším říct doma, tak ji úplně v pohodě řeknu aniž bych se zakoktal, ale jak dojde na danou situaci, tak je to děs. Zajímavé taky je, že s některými lidmi se mi mluví lépe a s jinými podstatně hůře. Jednou mi i brácha říkal:"Ty jo poslouchal sem jak ses bavil s tou holkou a úplně v pohodě, ani skoro nekoktals..." Stačí se na toho člověka podívat nebo ho jenom pozdravit a už vím jestli to bude dobré, nebo ne. Asi na té auře kolem každého z nás něco přece jenom je. No a tak si myslím že už mám i docela silnou sociální fobii. Z kontaktu s druhými lidmi jsem strašně nervózni, o to více koktám a je to začarovaný kruh. Třeba i z lidí které znám jsem nervózní. Nedávno jsem potkal spolužačku z gymplu, se kterou jsme si vždycky rozuměli, ale cítil jsem, jak se celý třepu a že prostě nejsem v pohodě. A tím jak člověk během rozhovoru přemýšlí jestli to ten druhý na něm vidí, taky moc na klidu nepřidá, ba právě naopak. Prostě jde o to, že když jsem doma, v klidu, tak dokážu spoustu věcí říct plynule bez zakoktání, ale běda vylézt ven. Dlouho jsem před tímto svým problémem utíkal, ale poslední dobou už mě to prostě nedá a zajdu k psychologovi, možná k psychiatrovi. Protože už mě nebaví jenom sedět doma a dívat se jak mi život utíká mezi prsty a vzpomínat, jak mi kdysi, když jsem rád vystupoval před ostatními, bylo dobře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gogo



Založen: 3.1.2009
Příspěvky: 211

PříspěvekZaslal: so srpen 06, 2011 11:48 am    Předmět: Citovat

No, když to zvládneš zpovídat se před cizím člověkem, kterýmu na tobě vůbec nezáleží, jen když zaplatíš strávený čas. Smile Ty fobie mívám taky, ale někdy ne a to je pak dobrý Smile A absence mívám taky Smile Ale myslím, že s tím nám nikdo nepomůže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Frciiik



Založen: 5.8.2011
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: so srpen 06, 2011 1:50 pm    Předmět: Citovat

No já teda nevím, ale řekl bych že když je to psychického původu tak s tím jde něco dělat, at už víc nebo míň a každý pokus dobrý. Navíc radši dát peníze za psychologa, než se zbytek života bát otevřít někde hubu, to by byla pěkná konina, nemyslíš??
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gogo



Založen: 3.1.2009
Příspěvky: 211

PříspěvekZaslal: so srpen 06, 2011 5:13 pm    Předmět: Citovat

No tak samozejmě dělej jak myslíš :-)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PetrBrzek



Založen: 15.8.2011
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: po srpen 15, 2011 3:55 am    Předmět: Citovat

Pisu na iPadu, takze bez diakritiky.

Znam tvoji situaci. Osobne koktam podle nalady. Je to proste napojeny na psychyku. Dokazu bez problemu mluvit, ale neco me rozhodi a je to spatny. Myslim, ze je dobry mit velky ego a byt si sam sebou jisty. Taky by ti melo byt jedno co si ostatni lide mysli. Existujou situace, kdy ti vedomi rika, at neco nedelas, protoze ostatni by se mohli divne koukat, nebo si neco spatneho myslet. To jsou situace, kdy nemas dostatek sebevedomi. Tak napriklad, lehl by sis jen tak na zem na rusne ulici plne lidi? Kdyz to zvladnes, zjistis, ze ostatnim je to uplne jedno. V ten moment ziskas docasne sebevedomi a dokazes mluvit s kymkoliv o cemkoliv bez zakoktani. Alespon u me to tak je. Musis si proste veris, ale nejde to vzdy. V zari budu mit nejspis prednasku na webexpu (konference o webu), kde budu mluvit pred cca 200 lidma. Pokud si v ten moment nebudu verit, budu ztracenej. Nemusel bych to prednaset ja, mohl by to klidne predest kolega, ale pro me je to vyzva..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
gogo



Založen: 3.1.2009
Příspěvky: 211

PříspěvekZaslal: po srpen 15, 2011 8:52 am    Předmět: Citovat

Teda Petře, nedalo mi to a vygoogloval jsem si tvoji přednášku z nákýho piflování :-)) a musím říct, že kdyby jsi to nenapsal, tak bych ani nepoznal, že máš nějaký problém :-))
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
missha



Založen: 29.12.2009
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: út srpen 16, 2011 9:56 am    Předmět: Citovat

Ahoj Frciiik Smile
Ked som si citala tvoj prispevok tak som sa v nom uplne nasla... Na ZS si pamatam ako som recitovala pred celou triedou bez jedineho zakoktania tak isto ustne odpovede boli pre mna hracka. No vekom sa to zacalo zhorsovat neviem ci to je tym, ze cim je clovek starsi tym viac si to uvedomuje. Posledne 2 roky na gymnaziu boli pre mna katastrofa. Ked ma niekto vyvolal k tabuli tak bez zavahania som povedala 5 Very Happy lebo ked som si predstavila ako tam stojim pred celou triedou srdce mi bije ako o zivot a ja sa nemozem vykoktat tak 5-ka bola pre mna lahsia cesta Smile
Presne ako pises, ze sa vyhybas urcitym situaciam. Ja som to donedavna robievala tak isto. Neexistovalo aby som napr. isla do nejakeho obchodu v kt. nieje samoobsluha, nezdvihala som prevnu linku... Ale asi pred dvoma mesiacmi som si povedala, ze STACI! a odvtedy sa snazim nevyhybat sa sit. v ktorych viem, ze budem dost koktat. Jednoducho v pohode idem do obchodu vypytam si co chcem hoci niekedy chvilu trva kym sa vykoktam Very Happy, ale vzdy mam z toho lepsi pocit ako keby som tam mala poslat niekoho ineho Smile
V septembri sa chystam na VS samozrejme aj ja mam neuveritelny strach z predstavovania, ale najviac sa obavam tych referatov....
Ak ti teda mozem poradit Wink tak sa snaz nevyhybat sa situaciam kde musis rozpravat a mas z toho strach. Nevylieci ti to zajakavost to nie, ale bude ti rast sebavedomie Smile co je pri nas balbutikoch velmi potrebne Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Frciiik



Založen: 5.8.2011
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: st srpen 17, 2011 3:57 pm    Předmět: Citovat

to PetrBrzek: RESPECT! smekám před tebou, to já bych asi nikdy nedokázal.

to Missha: V tom obchodě to máme stejné, občas se to ve mě hne a řeknu si že to ze sebe vymáčknu ať se děje co se děje, ale už se mi i stalo, že se mnou jedna prodavačka jednala jako s úplným debilem... jako s takovýma těma "obecníma looserama" co si tam přijdou každý den koupit okenu a krabičku cigaret. Třeba všem mým vrstevníkům vyká, jen mě tyká, aniž bych ji nějak blíž znal. A to teda člověkovi moc sebevědomí nepřidá, spíš naopak. Přitom ona sama paní prodavačka je vyléčená hodně silná alkoholička, ale v obchodě se tváří jako největší bůh a je pravda, že protivná je v tom obchodě skoro na každého, každý na ni nadává. Tak se vždycky snažím uklidnit tím že nějaká alkoholická fůrie mě přece nemůže rozhodit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sissi



Založen: 9.2.2011
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: út říjen 04, 2011 11:51 am    Předmět: Citovat

Môžem povedať že som na tom rovnako, mám strašný strach vystupovať pred ludmi. A takisto už niekolko dní pred tým ako mám vystupovať nemôžem spávam a myslím len na to, je to neskutočne úzkostlivý stav ktorý sa mi asi nikdy nepodarí prekonať. Rovnako ako aj ty tiež som v detstve a na základnej škole navštevovala recitačné súťaže a nahlas čítala, teraz je to niečo nepredstaviteľné. Myslím že to je tým, že si to viac pripúšťam, ako malá som to tak neriešila. Posledný rok som začala chodiť k logopédovi a psychologovi. Myslím že mi trochu pomohlo že som o tom začala hovoriť, aj ked zo psychologičky mám často pocit že ani ona nevie ako mi má pomôcť. Ono je to najhoršie prvých pár krát, postupne sa to zlepší aspon dúfam.. Surprised. Ja to riešim tak že pred každým vystupením si dám nejaký alkohol, bez toho by som to asi nevydržala, viem že to nieje najvhodnejšie ale v súčasnosti nevidím lepšiu pomoc..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Frciiik



Založen: 5.8.2011
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: pá srpen 17, 2012 1:20 pm    Předmět: Citovat

No, ještě mě napadla jedna věc. Jsem pravák, píšu pravou rukou, ale třeba házím a kopu levou, jako kdybych ji měl silnější, nebo prostě líp ji dokážu pohybově koordinovat. Někde jsem právě četl, že koktavost může vzniknout i tím, že se malé dítě "převychová" z leváka na praváka. Ale právě naši mi tvrdí, že jsem odmala bral tužku a pastelky do pravé. Tak mě napadlo jestli to nemůže být i tím "pomícháním" mozkových hemisfér. Třeba brácha je levák a dělá všechno levou. A je "normální" Smile Tak mě napadlo, jestli to třeba nemá souvislost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zoranka



Založen: 1.4.2012
Příspěvky: 107

PříspěvekZaslal: pá srpen 17, 2012 6:40 pm    Předmět: Citovat

Myslím, že může - já mám s rukama to stejné.
Sociální ale fóbií netrpím - nevzpomínám si, že by měl někdo nějaké námitky proti tomu, jak mluvím. Myslím, že většina lidí nedělá z koktání žádnou tragédii, pokud se to netýká jich. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Frciiik



Založen: 5.8.2011
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: čt září 06, 2012 1:16 pm    Předmět: Citovat

ono jde spíš o to, že si přitom vždycky připadám jak blbec, nemůžu se s tím svým koktáním pořád nějak srovnat. Taky hodně lidí (ne všichni samozřejmě, ale je jich dost) mi dává jasně najevo, že když koktám tak jsem prostě mimo mísu a nikdy mě neberou moc vážně. Jsem prostě něco míň. Alespoň takové já mám zkušenosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zoranka



Založen: 1.4.2012
Příspěvky: 107

PříspěvekZaslal: po září 10, 2012 3:05 pm    Předmět: Citovat

Zkus jim nějak dokázat, že to není pravda - určitě něco znáš nebo umíš, co oni ne. Wink Já mám taky dojem, že někteří lidé prostě nevědí, jak reagovat na koktání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gogo



Založen: 3.1.2009
Příspěvky: 211

PříspěvekZaslal: pá září 21, 2012 11:21 am    Předmět: Citovat

Frciiku tak to se mi takz stava, ze proste lidi se na tebe divaj, jako ye si se pomatl, ye se o neco vube snayis, proc nedelas nekde tamhle popelare ty chudaku, tak nejak asi no Smile Ale ono jsou zase lidi a ty jsou na tebe pak moc hodny a to si pak pripadas taky jako blbec, no proste k nam se nikdo nebude chovat nikdy normalne asi no, musime se s tim smirit, a to ja jsem rekl nashledanou ve vlaku neslysici divce a jak byla rada, ze s ni jednam jako s normalnim clovekem Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Balbutická komunita -> Lidé Časy uváděny v GMT
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Czech translation by Azu; Revised by drake127